پښتو     |     English

این صفحه دارای مطالبی است که به شما در خدمات بانکی در ایالت واشنگتن کمک می کند

Banking Info
بانکداری

مراحل افتتاح حساب بانکی

 1. در قدم نخست تصمیم بگیرید که در کدام بانک یا اتحادیه اعتباری میخواهید حساب باز کنید. هر دو گزینه به شما این امکان را می دهند تا چک به حساب تان واریز کنید، قرضه دریافت نمایید، بهره یا سود بدست آورید و سپرده های بانکی تان تا سقف 250000 دالر شامل بیمه می شوند.

الف. بانک ها نهاد های مالی خصوصی هستند و عموماً جمعیت بیشتری از خدمات آنها استفاده می کنند. از آنجایی که آنها انتفاعی هستند، احتمالاً هزینه های زیادی را برای انجام خدمات دریافت می کنند.

ب. اتحادیه های اعتباری متعلق به اعضای یک جامعه هستند و عموماً به جمعیت کمتری از افراد خدمات ارایه می دهند. چون انتفاعی نیستند، نرخ بهره یا سود بالاتری دارند.

 1. تصمیم بگیرید که چه نوع حسابی را می خواهید باز کنید

الف. حساب جاری Checking Account

 1. i. اکثر برای پرداخت مصارف یومیه و دریافت مستقیم پول (معاش) استفاده می شود.

ii معمولا شامل سود نمی گردد.

III. این نوع حساب با کارت نقدی Debit Card همراه بوده که برای کشیدن پول از حساب استفاده می شود.

ب. حساب پس انداز Savings Account

 1. i. میتوانید مقداری از پول تان را ذخیره نموده و از آن سود دریافت کنید.

نکته: از آنجایی که حساب پس انداز شامل سود میشود، این مورد برخلاف قوانین مالی اسلامی (شریعت) هستند. با این حال در بیشتر بانک‌ها/اتحادیه‌های اعتباری با پر کردن یک فورم (که یک حساب پس‌انداز را شبیه به یک حساب جاری می‌کند) تذکر دهید که هیچ نوع سودی به حساب تان تعلق نگرفته و واریز نشود.

 1. ii. حداکثر تعداد برداشت یا کشیدن پول در ماه (6 بار) است.

III. پس انداز شما تا سقف 250000 دالر بیمه شده است.

 1. برای باز نمودن حساب بانکی با موارد زیر به صورت آنلاین یا به دفتر بانک/اتحادیه اعتباری محلی خود مراجعه کنید:

الف. شماره تامین اجتماعیNumber  Social Security  شما

ب کارت هویت یا لایسنس رانندگی

ج در صورت نیاز، حداقل مبلغ نقدی افتتاح حساب (معمولاً 100 دالر)

د. هر موسسه حداقل موجودی نقدی متفاوتی برای افتتاح حساب دارد.

 

بهره یا سود (ّInterest):

بانک ها برای پولی که در حساب‌های پس‌انداز و برخی از حساب‌های جاری وجود دارد نرخ‌های سودی را  ارائه می‌کنند. نرخ سود استاندارد بین 0.05 تا 3.5 درصد خواهد بوده و این نرخ سود معمولاً در پایان هر ماه به حساب شما اعمال می شود.

به عنوان مثال: اگر 200 دالر در حساب پس انداز خود با نرخ سود 0.10٪ دارید، در پایان ماه 0.20 دالر به حساب شما اضافه می شود.

نکته: می‌توانید با تکمیل فورم از اکثر بانک‌ها بخواهید تا هر گونه سودی را که به حساب شما تعلق می‌گیرد حذف کنند. برای کسانی که مایل به پیروی از شریعت / قانون اسلامی در مورد سود (ربا) هستند این یک مسله مهم است.

 

پرداخت مستقیم (Direct Deposit):

پرداخت یا سپرده مستقیم زمانی است که چک معاش خود را از کارفرما به حساب بانکی خود پیوند می دهید. به این ترتیب کارفرمای شما مستقیماً معاش شما را به جای اینکه چک فیزیکی بدهد، به حساب بانکی شما واریز می کند. بسیاری از بانک ها و اتحادیه های اعتباری برای راه اندازی پرداخت مستقیم به شما امتیازاتی قایل میشوند.

 

کارت نقدی (Debit Card):

یک کارت نقدی است که به حساب جاری شما مرتبط بوده این امکان را میدهد تا با پول موجود در حساب جاری خود قیمت اجناسی را که از خوراکه فروشی ها یا بازار آنلاین و هرجا دیگر خریداری میکنید با کارت خویش پرداخت کنید.

 

دستگاه خودپرداز پول (ATM): ATM دستگاهی است که می توانید با استفاده از آن از حساب خویش پول نقد بدست بیاورید، این دستگاه ها در فروشگاه های مواد غذایی، مراکز خرید یا متصل به بانک ها قابل دسترس هستند. ATM که مربوط به بانک حساب تان نباشد برای بدست آوردن وجه نقدی از آن شما فیس یا اجرتی را پرداخت خواهید کرد. برخی از بانک ها و اتحادیه های اعتباری این فیس را بازپرداخت می کنند.

 

قرضه

بانک‌ها و اتحادیه‌های اعتباری به شما اجازه می‌دهند که از آنها پول قرض کنید، اما باید آن را به اضافه سود آن پس پرداخت کنید. نرخ سود یا بهره معمولا بین 5 تا 8 درصد است.

خودداری از گرفتن قرض از شکارچی های قرضه (Loan Sharks) امریست مهم. آنها قرضه دهندگانی هستند که سود بسیار بالایی (معمولاً بین 20 تا 30 درصد) دریافت می کنند، که پرداخت قرض را دشوار نموده و ممکن است برای پرداخت اولین قرضه مجبور شوید از آنها قرضه دیگری بگیرید. نباید به این قرضه دهندگان اعتماد کرد. نمونه هایی از Loan Shark عبارتند از:

  • Loan for Any Purpose
  • Moneytree
  • Champion Cash Title Loans
  • Loan Service Center

 

فیس یا کارمزد(Fees)

بانک ها و اتحادیه های اعتباری مختلف ممکن است کارمزد یا هزینه های متفاوتی را برای خدمات مختلف دریافت کنند. در زیر برخی از کارمزدهای رایجی وجود دارد که ممکن است برای بانک یا اتحادیه اعتباری خاصی که شما استفاده می کنید اعمال شود. حتماً قبل از افتتاح حساب در مورد هر کدام از این هزینه ها و اینکه چه زمانی اعمال میگردد سوال کرده خود را آگاه نمایید.

 • هزینه تعمیر و نگهداری (Maintenance Fee): برخی از بانک ها از مشترکین خود برای نگهداشت حساب بانکی فیس ماهانه دریافت میکنند. شما میتوانید با برآورده نمودن بعضی از الزامات مانند داشتن حد اقل وجه نقدی در حساب بانکی تان یا ترتیب برنامه Direct Deposit از پرداخت فیس ماهانه معافیت بدست آورید.
 • فیس ATM: دستگاه های خودپرداز یا ATM می توانند برای برداشت پول نقد از حساب بانکی استفاده شده، آنها در هر بانک، در فروشگاه های مواد غذایی و در مناطق عمومی یافت می شوند. اگر از دستگاه خودپردازی استفاده می کنید که شما مشترک آن بانک هستید از شما کارمزد یا فیس دریافت نمی کند. با این حال، اگر از دستگاه خودپردازی استفاده می‌کنید که نامی متفاوت از بانک شما دارد، ممکن است فیس دریافت کند. با بانک یا اتحادیه اعتباری خود در مورد خط مشی ATM خارج از شبکه آنها در تماس شوید.
 • کارمزد اضافه برداشت (Overdraft Fee): اگر پول بیشتری نسبت به حساب بانکی خود مصرف نمایید، موجودی حساب شما منفی شده و هزینه اضافه برداشت از شما دریافت میگردد. اگر این موجودی حساب تان منفی باقی بماند با توجه به پالیسی بانک یا اتحادیه اعتباری که استفاده می‌کنید، ممکن است به صورت ماهانه از شما هزینه اضافه برداشت دریافت شود.
 • کارمزد معاملات بیش از حد (Excessive Transactions Fee): اکثر حساب های پس انداز به 6 برداشت پول در یک ماه محدود می شوند، اگر تعداد برداشت های تان در یکماه بیشتر شود، بانک یا اتحادیه اعتباری شما ممکن است کارمزد معاملات بیش از حد از شما دریافت کند.
 • کارمزد وجوه ناکافی (Insufficient Funds Fee): برخی از بانک ها شما را ملزم به حفظ حداقل موجودی روزانه در حساب بانکی تان میدانند. برای مثال، ممکن است از شما خواسته شود که حداقل 100 یا 250 دالر را همیشه در حساب خود نگهدارید. اگر حساب شما کمتر از این حداقل موجودی روزانه باشد، بانک یا اتحادیه اعتباری شما ممکن است کارمزد وجه ناکافی را از شما دریافت کند.
 • فیس یا کارمزد چک (Check Fee): همه بانک ها یا اتحادیه های اعتباری دسته چک یا چک رایگان به شما ارائه نمی دهند. هنگام درخواست چک از بانک، ممکن است از شما خواسته شود که مبلغی را بپردازید تا بانک چک برای تان ترتیب دهد.
 • کارمزد حواله الکترونیکی (Wire Transfer Fee): برخی از بانک ها یا اتحادیه های اعتباری برای انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر از شما کارمزد دریافت می کنند. حواله عادی زمانی است که پول را بین حساب های داخل یک بانک انتقال میدهید. حواله الکترونیکی زمانی است که پول را بین حساب‌های بانک‌های مختلف حواله می‌کنید.
 • کارمزد صورت‌حساب کاغذی (Paper Statement Fee): برخی از بانک‌ها یا اتحادیه‌های اعتباری برای ارسال صورت‌حساب‌های کاغذی کارمزد یا فیس ماهانه دریافت می‌کنند تا شما را از بیلانس حساب و فعالیت‌ تان مطلع کنند. با انصراف از صورت‌حساب‌های کاغذی و در عوض انتخاب صورت‌حساب‌های الکترونیکی که از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود، می‌توانید از این هزینه‌ها اجتناب کنید.
 • کارمزد مفقود شدن کارت نقدی (Lost Debit Card Fees): برای دسترسی به پول موجود در حساب بانکی خود، می‌توانید از دستگاه خودپرداز ATM برای برداشت پول نقد از کارت نقدی Debit Card استفاده کنید. اگر کارت نقدی (Debit Card) خود را گم کنید، ممکن است برای تعویض آن هزینه ای از شما دریافت شود. اگر کارت نقدی خود را گم کردید، باید فوراً با بانک یا اتحادیه اعتباری خود تماس گرفته و به آنها اطلاع دهید تا کارت شما مسدود شود و پول موجود در حساب تان توسط آن کارت قابل برداشت نباشد.
 • کارمزد عدم فعالیت (Inactivity Fee): اگر استفاده از حساب خود را متوقف کنید، بانک یا اتحادیه اعتباری شما ممکن است پس از مدتی (مانند یک سال) هزینه عدم فعالیت از شما دریافت کند. اگر می خواهید استفاده از یک حساب بانکی را متوقف کنید، باید حساب تان را ببندید.
 • کارمزد بستن حساب بانکی (Account Closing Fees): برخی از بانک ها و اتحادیه های اعتباری ممکن است برای بستن یک حساب از شما کارمزد دریافت کنند. بستن یک حساب به این معنی است که تمام پول را از آن خارج کنید و آن را طوری قرار دهید که به آن حساب دیگر پول نتواند واریز شود.

 

کارت های اعتباری (Credit Cards)

کارت های اعتباری روشی برای پرداخت قیمت کالاها و خدمات با کارتی که توسط شرکت اعتباری به شما قرض داده میباشد. معمولاً در پایان ماه شما مکلف به بازپرداخت آن قرض هستید. اگر قرض تان را به موقع به شرکت کارت اعتباری پرداخت نکنید، آنها نرخ بهره یا سود گزافی از پولی که قرضدار هستید از شما دریافت خواهند کرد. توصیه می شود هر ماه تمام قرض کارت اعتباری خود را بازپرداخت کنید، به خصوص اگر می خواهید از سود (ربا) جلوگیری کنید.

موسسات مالی اسلامی

با استفاده از منابع زیر میتوانید قرضه های بدون سود (ربا) را مطابق با شرعیت اسلام دریافت نموده و حساب های مشارکت در مفاد را بدون تشویش باز کنید. اما لطفاً توجه داشته باشید که ما نمی توانیم تأیید کنیم که آیا هیچ یک از اینها در واقع از نظر دینی تأیید شده است یا خیر. اطلاعات راجع به نهاد مورد نظر تان را بررسی کرده یا اگر سؤال یا نگرانی دارید با یک عالم دین/امام دینی صحبت کنید.

 

UIF

شما از طریق UIF میتوانید برای خرید خانه، کسب و کار یا وسیله نقلیه قرضه های مطابق با شرعیت دریافت کنید. UIF قیمت های رقابتی قابل مقایسه با سایر بانک ها و اتحادیه های اعتباری ایالات متحده امریکا را ارائه می دهد.

 

شما می توانید حداقل 5000 دالر به یک سپرده مدت دار مشارکت در مفاد مطابق با شرع برای مدت زمان های زیر سهیم شوید:

12 ماه

– 36 ماه

– 60 ماه

مفاد هر سه ماه محاسبه شده و برای تان پرداخت می شود.

 

Devon Bank

این بانک قرضه مسکن بدون ربا را با قیمت های قابل رقابت با سایر بانک ها و اتحادیه های اعتباری ایالات متحده امریکا عرضه میدارد. تمام قرضه هایی که از طریق Devon Bank ارائه می‌شود، مطابق با شریعت هستند.

 

Guidance Residential

Guidance Residential این نهاد ادعا دارد که بزرگترین ارائه ‌دهنده قرضه های مسکن مطابق با شریعت در ایالات متحده امریکا به صاحبان خانه‌های آمریکایی است.

بانک ها / اتحادیه های اعتباری (بر اساس شهرستان یا County)
جهت دریافت معلومات بیشتر در مورد بانک های محلی و اتحادیه های اعتباری اینجا کیک کنید

– All Images by pch.vector on Freepik