پښتو     |     English
Online Resources

Buy Nothing – Facebook groups

Buy Nothing یک حرکت اجتماعی است که اجتماعات محلی را با هم در ارتباط قرار داده تا اجناس متفاوتی را بطور رایگان تبادله کنند. برای اشتراک در گروپ محلی تان داشتن اکونت فیسبوک ضروری است. برای اینکه اکونت بسازید باید نام، شماره تیلفون، ایمیل، تاریخ تولد و جنسیت تانرا ارایه کنید.

 

زمانیکه فیسبوک اکونت برای تان ساختید شما میتوانید به گروپ محلی  Buy Nothing یکجا شوید. این لینک link را مشاهده کنید تا دریابید کدام گروپ ها در شهر تان فعالیت دارند. برای اینکه شهر و محل تان را ساده تر پیدا کنید، کلید CTRL+ F را در کیبورد تان فشار داده و نام شهر یا محل تان را در قسمت جستجو تایپ نمایید. بعد روی همان لینک کلیک کنید که به محل تان نزدیک است و تقاضا پیوستن نمایید. کسانیکه گروپ همان محل را اداره میکنند برای اطمینان ازینکه شما مربوط به همان محل هستید ممکن از شما بعضی معلومات تقاضا نمایند.

 

زمانیکه به گروپ Buy Nothing قبول شدید قادر خواهید بود تا اشیایی را که میخواهید به سایرین بدهید و اشیایی را که ضرورت دارید پست نمایید. اگر قرار است یک جنس را که نیاز ندارید پست کنید، خوب است که معلومات کوتاهی راجع به جنس مذکور همراه با عکس آن، و اینکه شخصی که علاقمند دریافت آن است از کجا و چه ساعتی برای تحویل گیری مراجعه کند را پست نمایید. اشخاصیکه علاقه و نیاز به دریافت جنس مذکور داشته باشند به شما مسج یا کامنت خواهند داد. اگر شما به جنسی که شخص دیگری پست نموده علاقمند هستید برای شخص مذکور مستقیما پیام بدهید. اگر برای یک جنس مشخصی ضرورت دارید پستی راجع به مشخصات جنس مذکور بنویسید اگر کسی داشته باشد به شما پیشنهاد خواهد داد.

 

نکته: هرچند معاملات در گروپ Buy Nothing دوستانه است، وقتی با اشخاصیکه که نمیشناسید ملاقات میکنید لطفا مواظب باشید. اینجا به بعضی نکات اشاره میکنیم که به شما کمک میکند تا از خطر احتمالی هنگام داد و ستد در Buy Nothing مصوون بمانید:

1-      در محلات عمومی ملاقات کنید نی در خانه تان.

2-      دوست خود را همراه تان ببرید و به دیگران بگویید به کجا میروید.

3-      اکونت فیسبوک شخصی را که با او معامله میکنید چک نمایید، اگر شخص مورد اعتماد به نظر نمی رسید از ادامه معامله با وی خودداری کنید.

4-      معلومات شخصی تان مثل آدرس، تاریخ تولد، حساب مالی و کارت هویت و غیره را برای شان فراهم نسازید.

Craigslist

کریگس لیست یک سایتی از معاملات انترنتی است که اشخاص ساکن در یک محل یا شهر( بشمول شما) میتوانند اجناسی فروشی، آپارتمان کرایی، اعلانات کاریابی  و سایر لوازم را برای داد و ستد پست نمایند. در link بالا شما صفحه کریگس لیست سیاتل را مشاهده خواهید کرد. به سادگی میتوانید محل را با کلیک کردن روی Seattle-Tacoma در بالای صفحه تغییر داده و نام شهر خود تان را بنویسید. بعد میتوانید اشیای مورد نیاز تان مثل فرنیچر، جاروب برقی، ماشین خیاطی و سایر لوازم را جستجو کنید. همچنان با استفاده از گزینه فلتر میتوانید جنس مشخصی را که نیاز دارید با قیمت و محل تحویل گیری آن جستجو کنید. برای اینکه در کریگس لیست جنسی را به فروش بگذارید روی گزینه Create a Posting در قسمت چپ بالای صفحه رفته با استفاده از جستجوگر از بخش مینو معلومات لازم راجع به جنس مذکور را پست نمایید.

 

نکته: هرچند معاملات در کریگس لیست دوستانه است، وقتی با اشخاصیکه که نمیشناسید ملاقات میکنید لطفا مواظب باشید. اینجا به بعضی نکات اشاره میکنیم که به شما کمک میکند تا از خطر احتمالی هنگام داد و ستد با اشخاص مصوون بمانید:

1-      در محلات عمومی ملاقات کنید نی در خانه تان.

2-      دوست خود را همراه تان ببرید و به دیگران بگویید به کجا میروید.

3-      معلومات شخصی تان مثل آدرس، تاریخ تولد، حساب مالی و کارت هویت و غیره را برای شان فراهم نسازید.

4-      از طریقه مصوون پرداخت مثل PayPal, Venmo, CashApp or Facebook Messenger  استفاده کنید. هر یک از این طریقه های پرداخت قابل دانلود شدن در تیلفون تان است. از گزینه Payment protection استفاده کنید تا اگر جنس معامله شده مورد پسند تان نبود پول تان را بتوانید دوباره دریافت کنید. مطمئن شوید که پول را که پرداخت میکنید تحت عنوان Purchase  بفرستید نی Personal transaction  تا بتوانید گزینه Purchase Protection  را فعال سازید.

 

Facebook Marketplace

فیسبوک مارکیت پلیس طریقه ای از معاملات آنلاین است که هرکس میتواند جنسی را برای فروش پست نماید به شمول شما. برای اشتراک در مارکیت پلیس داشتن اکونت فیسبوک حتمی است. برای اینکه برای تان اکونت بسازید باید معلوماتی از قبیل نام، ایمیل آدرس، تیلفون، تاریخ تولد، و جنسیت تان را فراهم سازید. شما میتوانید اجناس را بدون داشتن اکونت مشاهده کنید اما قادر به تماس با شخص فروشنده نخواهید بود. با استفاده از جستجوگر بخش کتگوری میتوانید اجناس مورد نیاز خود را پیدا کنید.

 

زمانیکه فیسبوک اکونت تان را ساختید، میتوانید راجع به اجناس که ضرورت دارید به فروشنده آن پیام دهید. میتوانید سوال های راجع به قیمت جنس و چانه زدن، اینکه از کجا جنس را تحویل خواهید گرفت و چگونگی انجام معامله مطرح نمایید.

 

اخطار سارقین: اگر کسی به شما کد نمبر روان کرد بدانید که سارق است، سارقین اخیرا تلاش دارند به بهانه اینکه شما را تشخیص دهند طی چند مرحله شما را اسکم یا فریب میدهند. به شما پیام همراه با یک عدد 6 رقمی میفرستند “Google Voice Verification Cod”” و بعد میخواهند که همان نمبر را برای شان روان کنید. اگر شما نمبر برای شان بدهید انها قادر خواهند بود که از شماره شما برای خود گوگل وایس نمبر ساخته به سایر افراد زنگ زده و فریب شان بدهند.

 

نکته: هرچند معاملات در فیسبوک مارکیت پلیس دوستانه است، وقتی با اشخاصیکه که نمیشناسید ملاقات میکنید لطفا مواظب باشید. اینجا به بعضی نکات اشاره میکنیم که به شما کمک میکند تا از خطر احتمالی هنگام داد و ستد در Facebook Marketplace مصوون بمانید:

1-      در محلات عمومی ملاقات کنید نی در خانه تان.

2-      دوست خود را همراه تان ببرید و به دیگران بگویید به کجا میروید.

3-      اکونت فیسبوک شخصی را که با او معامله میکنید چک نمایید، اگر شخص مورد اعتماد به نظر نمی رسید از ادامه معامله با وی خودداری کنید.

4-      معلومات شخصی تان مثل آدرس، تاریخ تولد، حساب مالی و کارت هویت و غیره را برای شان فراهم نسازید.

5-      از طریقه مصوون پرداخت مثل PayPal, Venmo, CashApp or Facebook Messenger  استفاده کنید. هر یک از این طریقه های پرداخت قابل دانلود شدن در تیلفون تان است. از گزینه Payment protection استفاده کنید تا اگر جنس معامله شده مورد پسند تان نبود پول تان را بتوانید دوباره دریافت کنید. مطمئن شوید که پول را که پرداخت میکنید تحت عنوان Purchase  بفرستید نی Personal transaction  تا بتوانید گزینه Purchase Protection  را فعال سازید. طریقه پرداخت Zell گزینه Payment Protection  ندارد لذا برای معاملات تان استفاده نکنید.

 

Freecycle

 

این یک نهاد مردمی و غیرانتفاعی است که با لیست نمودن فرنیچر و لوازم منزل امیدوار است تا از ضایع نمودن اجناس جلوگیری شود. شبکه Freecycle با اضافه از 5000 گروپ های شهری و محلی دارای بیشتر از 9 میلیون عضو در سطح جهان است. یک نهاد کاملا مردمی و غیرانتفاعی است و کسانی که میخواهند در محل و شهر خود بطور رایگان اجناسی را بدهند و یا بگیرند شرکت داشته تا از ضایع شدن اجناس کاربردی خودداری گردد. عضویت رایگان است، و هر جنسی را که پست مینمایند باید رایگان، قانونی و مناسب برای هر سنی باشد. وقتی به Freecycle  ثبت نام نمودید، شما با یک یا اضافه از یک گروپ محلی و شهری در تماس شده و میتوانید سایر دوستان و اقارب تان را به آن دعوت کنید. میتوانید راجع به اجناسی که میدهید یا میگیرید پست بگذارید. سایر اعضا به پست تان جواب داده تا بعدا زمینه تحویل دهی جنس را معین نمایید.