پښتو     |     English

این صفحه دارای منابع زیر است تا به شما کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد حمل و نقل عمومی در واشنگتن بیابید

Public Transit

استفاده از بس شهری

بسیاری از شهرها، شهرستان ها و مناطق خدمات بس های عمومی را دارند  که حمل و نقل کم هزینه را ارائه می دهند. شما می‌توانید هزینه تکت تان را  با استفاده از کارت‌های مختلف سواری، اپلیکیشن‌های تیلفون، خرید کارت بس شهری، یا پرداخت پول تکت حین ورود به بس شهری بپردازید. قبل از سوار شدن، لطفاً مسیر خود را مرور کنید و تمام ایستگاه های لازم برای رسیدن ایمن به مقصد و بازگشت از آن را یادداشت کنید.

 

نحوه سوار شدن به بس های شهری:

 • ایستگاه بس شهری مورد نظر را با شماره مسیر تان یا ورق که مسیر ها در آن لیست شده پیدا کنید. ایستگاه های بس با یک پایه با علامتی که تمام مسیرهای بسی را که در آنجا توقف می کنند، مشخص می شود. بخاطر داشته باشید در مکانی که منتظر بس شهری مورد نظر خود هستید، همه ایستگاه‌ها چوکی یا سایه بان ندارند.
 • وقتی بس به ایستگاهی که شما منتظر هستید می‌رسد، مسیر خود را در تابلوی بالای بس یا کنار آن بررسی کنید. وقتی بس توقف کامل کرد و دروازه جلو را باز کرد، می‌توانید سوار شوید. فقط از درهای جلویی که نزدیک به راننده است سوار شوید تا بتوانید هزینه سفر خود را بپردازید.
 • پس از سوار شدن به بس باید هزینه سفر خود را پرداخت کنید. با استفاده از کارت سواری، نشان دادن یک تکت نقل و انتقال معتبر، یا پرداخت مبلغ دقیق تکت در ماشین پرداخت، پول تکت تان را پرداخت کنید. اگر مبلغ بیشتری برای تکت خود بپردازید، پول باقیمانده دریافت نمی کنید. اگر در حال انجام ترانسفر هستید، از راننده درخواست کنید به شما تکت ترانسفر بدهد تا هنگام سوار شدن به بس بعدی از آن استفاده کنید.
 • زمانیکه در بس هستید مراقب ایستگاه خود باشید و گوش دهید. ایستگاه ها روی بلندگو اعلام می شود و روی صفحه جلوی بس نمایش داده می شود. هنگامی که متوجه شدید که ایستگاه بعدی محل مورد نظر شما است، طناب زرد روی دیوار بس را کش کنید یا نزدیکترین دکمه قرمز STOP را فشار دهید.
 • علامت STOP REQUESTED روشن می شود و صدای زنگ به صدا در می آید. پس از توقف کامل بس، می توانید از دروازه های عقب خارج شوید. اگر معلولیت دارید، می‌توانید از دروازه جلو از طریق یک رمپ نیز خارج شوید.

 

در اینجا چند نکته کلی برای استفاده از بس شهری در منطقه شما بیان شده است:

 • اگر اکثر اوقات سوار بس می‌شوید، از برنامه OneBusAway که یک منبع عالیست استفاده کنید. این گزینه اطلاعات لازم خدمات حمل و نقل شرکت های متعدد را فراهم نموده به شما کمک میکند مسیرها و ایستگاه‌های خود را پیگیری کنید.
 • مسیر مناسب برای سفر خود را پیدا نموده و زمان عزیمت و رسیدن را یادداشت کنید.

○ در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات عمومی مسیر های بس متفاوت خواهد بود، بنابراین قبل از سفر بررسی کنید!

 • اگر مسیری مستقیماً به محل مورد نظر شما وجود ندارد، به دنبال مسیرهایی باشید که از یکدیگر عبور می کنند. می توانید کمی پیاده روی کنید تا به مسیر بس دیگری بروید تا به مقصد تان برسید.

○ مراکز ترانزیت نقاط انتقال مشترک برای بسیاری از خطوط بس های شهری هستند.

 • شرکت های حمل و نقل بزرگتر (King County, Sound Transit) خدمات آنلاین برنامه ریزی سفر را ارائه می دهند که می تواند به شما در برنامه ریزی سفر تان کمک کند. اگر به این خدمات دسترسی دارید، می توانید محل عزیمت و مکان رسیدن خود را وارد کرده و برنامه سفر کامل شامل مدت زمان سفر، ترانسفر و قیمت را دریافت کنید.
 • با توجه به موقعیت مکانی خود، ممکن است به کارت‌های سواری بس (ORCA، HOP، و غیره) دسترسی داشته باشید که به شما امکان می‌دهد به سادگی کارت خود را استفاده کرده هزینه سواری خود را بپردازید. اگر این گزینه‌ها در دسترس شما نیستند، می‌توانید از شرکت حمل‌ونقل مربوطه یک کارت بس شهری چند روزه بخرید یا هنگام سوار شدن به بس، تکت های جداگانه را با پول نقد خریداری کنید.

○ رانندگان بس شهری نمی‌توانند پول خرد پس بدهند، بنابراین سعی کنید مبلغ دقیق را بپردازید تا از پرداخت بیش از حد تکت خود جلوگیری کنید.

 • اگر با خود بکس یا کیفی دارید آن‌ها روی پای خود قرار دهید و از گذاشتن آنها در چوکی های که ممکن است دیگران به آن نیاز داشته باشند خودداری کنید. اگر همراه با بایسکل سوار بس میشوید اکثر بس ها دارای قفسه های بایسکل هستند یا می توانند بایسکل تان را در خود جای دهند. قبل از سوار شدن برای اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

استفاده از قطار یا ترین

در چندین شهرستان خطوط راه آهن یا قطار برای رفت و آمد به مکان های دیگر وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از کارت‌های سواری، برنامه‌های تیلفون، خرید تکت قطار از غرفه های نزدیک ترمینال برای خود تکت را خریداری کنید. قبل از سوار شدن، لطفاً مسیر خود را بررسی کرده و تأخیر یا قطع خدمات قطار را بررسی کنید.

 

نحوه سوار شدن بر قطار:

 • سفر خود را بر اساس جدیدترین برنامه خدمات قطار برنامه ریزی کنید. برای اطلاعات خدمات جدید به وبسایت خط آهن نگاه کنید. اگر جزئیات سفر خود را می دانید سعی کنید تکت خود را زودتر بوک کنید تا از انتظار در صف تکت خودداری شود.
 • خود را زودتر به ترمینال برسانید! وقت بیشتری به خرید تکت اختصاص دهید و محل توقف قطار خود را قبل از سوار شدن به قطار پیدا کنید. 30 دقیقه زودتر به محل قطار رسیدن کار نیکی است.
 • تکت تان را آماده داشته باشید! بسیاری از قطارها کارکنانی دارند که برای بررسی اعتبار تکت ها موظف هستند.
 • اگر با بکس مسافرتی یا بایسکل سفر می‌کنید، وقتی داخل قطار هستید آن‌ها را در قسمت‌های تعیین‌شده بکس/بایسکل قرار دهید. باز نگهداشتن راهرو ها از موانع یک قانون مهم در هنگام سوار شدن به قطار است.
 • در طول سواری خود به اطلاعیه ها گوش دهید. معمولاً برای هر ایستگاه یک اطلاعیه برای کمک به مسافران برای آماده شدن برای خروج از قطار وجود دارد. اگر مسیر خود را میدانید، قبل از توقف به خودتان زمان زیادی برای جمع آوری وسایل تان بدهید.

 

در اینجا چند نکته کلی برای سوار شدن به قطار بیان شده است:

 • چند نکته ایمنی قطار که توسط WSDOT منتشر شده است:

○ از خط ترین دوری ایستاد شوید. بین خود و خط ها حدود 6 فوت فاصله بگذارید.

○ قطارها بسیار بزرگ بوده و سریعتر از آنچه فکر می کنید حرکت می کنند. از آنجایی که آنها نمی توانند به سرعت توقف کنند، سعی نکنید با قطار “مسابقه” دهید تا از روی خط ریل عبور کنید.

 • چون سفرهای قطار می تواند بسیار طولانی تر از بس های شهری باشد، بسیاری از قطارها تشناب و گاهی اوقات گزینه های محدودی برای غذا یا نوشیدنی ارائه می دهند. حتی اگر سوار قطار های سبک و کوتاه مدت هستید، بسیاری از ترمینال‌ها تشناب دارند.
 • (کدام قطارها در دسترس هستند، نحوه استفاده از آنها و غیره)

استفاده از خدمات Vanpool

برنامه های Vanpool به شما این امکان را می دهد که با سایر افراد محل تان از یک وسیله نقلیه استفاده کرده و هزینه های رفت و آمد روزانه را کاهش دهید! این برنامه ها معمولاً کرایه های به صرفه ای را در وانت های 7 نفری یا 15 نفری ارائه می دهند که مسافرین به طور مشترک هزینه را پرداخت میکنند. با توجه به مسافت سفر و سایز Vanpool شما، هزینه های ماهانه بین مسافرین تقسیم می شود تا مصرف گاز، بیمه، تعمیر و نگهداری و کمک های کنار جاده ای را پوشش می دهد. گروهی از اشخاص برنامه های خود را تعیین می کنند و یک محل مشخصی برای ملاقات یا جمع شدن را انتخاب میکنند که برای همه مسافرین راحت باشد. بسیاری از شرکت ها خدمات زمان بندی Vanpool نیز دارند که می توانند شما را با Vanpool های دیگر مرتبط سازد!

 

این گزینه می تواند بسیار کم مصرف تر از خرید، اجاره و نگهداری وسیله نقلیه شخصی شما باشد. طبق گزارش AAA، طی نمودن مسیر 15000 مایلی با Vanpool در مقایسه با رانندگی در این مسافت در یک وسیله نقلیه شخصی می تواند سالانه نزدیک به 7000 دالر صرفه جویی گردد. بسیاری از شرکت ها همچنین ون های مسافربری که استفاده نمی کنند را با هزینه کمتر به مردم می فروشند- شما میتوانید یکی از آنها خریداری نموده Van شخصی خود را داشته باشید.

 

نحوه استفاده از Vanpool:

 • اگر به دنبال یک برنامه vanpool هستید که در منطقه شما فعالیت دارد می توانید برای یک گروه Vanpool که در مسیر دلخواه شما فعالیت می کند ثبت نام کنید، یا حداقل دو سواری دیگر را پیدا کنید که با شما ثبت نام کنند تا یک گروه Vanpoolجدید ایجاد کنید.

○ اگر به یک vanpool موجود می‌پیوندید، باید از طریق وب‌سایت مربوطه درخواست ارسال کنید. سپس با آن گروه در تماس خواهید بود تا برنامه زمان و محل عزیمت و برگشت خود را هماهنگ کنید.

○ اگر Vanpool خود را ایجاد مینمایید، باید جزئیات مسیر را با گروه خود هماهنگ کرده و درخواست ارسال کنید. شرکت Vanpool مراحل بعدی مانند تعیین راننده، حسابداری و مسئولیت های تعمیر و نگهداری را پیگیری خواهد کرد.

 • وقتی به یک Vanpool ملحق شدید، وسیله ای مطمئن برای رفت و آمد به محل کار و بازگشت به محل کار خواهید داشت! هزینه ماهانه شما به تعداد سواری ها و میانگین مسافت روزانه رفت و آمد شما بستگی دارد. اگر تعداد سواری ها، مسافت سفر یا هزینه های نگهداری تغییر کند، مسئول حسابداری می تواند هزینه های ماهانه گروه را تنظیم کند.
 • گروه ها ممکن اطلاعات تماس یکدیگر را برای ارائه به روز رسانی ها یا مدیریت زمان بندی تبادل کنند. این کار حتمی نیست اما ممکن است توانایی شما را برای هماهنگ کردن سواری هایتان بهبود بخشد.
 • برای یک گروه پنج نفره که هر روز از دوشنبه تا جمعه 50 مایل سفر می کنند، هزینه معمولی برای هر نفر بسته به برنامه Vanpool مورد استفاده شما از 125 تا 160 دالر در ماه خواهد بود.

 

در اینجا چند نکته کلی برای استفاده از Vanpool در منطقه شما بیان شده است:

 • ابتدا به دنبال vanpool های موجود باشید! حتی اگر می خواهید یک وانپول را با افراد محل خود راه اندازی کنید، دانستن اینکه آیا Vanpool در منطقه شما فعال است می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام گزینه برای شما بهترین است.

کشتی سواری و تکسی های آبی

 برای رفت و آمد در ساحه Puget Sound راه های متعددی بدون نیاز به رانندگی در اطراف ساحل یا پرداخت هزینه برای عوارض پل ها وجود دارد. تکسی های آبی به شما این امکان را می دهند که با پای پیاده یا بایسکل سفر کنید در حالی که کشتی های بزرگتر می توانند شما را همراه با وسیله نقلیه یا موتر تان حمل کنند! شما می‌توانید تکت تکسی‌های آبی را با استفاده از کارت‌های سواری، برنامه‌های تیلفون یا در غرفه های ترمینال خریداری کنید، اما کشتی‌ها معمولا پالیسی هر کس زدوتر آمد مقدم است عملی مینمایند- بنابراین برای سوار شدن به کشتی باید در صف منتظر بمانید. همچنین اگر در نظر دارید بیشتر از این گزینه‌های حمل‌ونقل را استفاده کنید، می‌توانید کارت‌های چند منظوره خریداری کنید. قبلا سفر تان با توجه به در دسترس بودن خدمات پلان نمایید.

 

استفاده نمودن از کشتی برای رفت و آمد

 • برای سفر تان برنامه ریزی نموده و حداقل 20 دقیقه قبل از زمان حرکت در ترمینال حضور داشته و در صف انتظار قرار بگیرید! این صف‌ها اکثر اوقات طولانی بوده، بنابراین در حین انتظار برای خوردن اسنک، نوشیدنی‌ها یا سرگرمی‌ها برای تان آمادگی داشته باشید. WSDOT همچنین توصیه هایی در مورد بهترین زمان برای استفاده از کشتی برای هر مسیر دارد.
 • پس از رسیدن به ترمینال، می توانید تکت خود را خریداری کنید. اگر پیاده سوار کشتی می شوید، تکت معمولاً کمتر از 10 دالر برای هر نفر خواهد بود. اگر با وسیله نقلیه خود سوار کشتی می شوید، هزینه وسیله نقلیه و راننده (معمولاً حدود 15 دالر برای یک وسیله نقلیه مسافربری) به همراه هزینه اضافی برای هر مسافر پرداخت اخذ میگردد. سواری کشتی برای افراد زیر 18 سال رایگان است!
 • پس از خرید تکت کارکنان کشتی به شما راهنمایی می‌کنند، بنابراین آنها توجه نموده و گوش فرا دهید. WSDOT نکات ایمنی و امنیتی را برای کسانی که سوار کشتی هستند ارائه می دهد. نحوه سوار شدن شما در کشتی سواری متفاوت بوده و بستگی به وضعیت سفر شما دارد.

○ اگر با وسیله نقلیه خود سوار می شوید:

■ تا زمانی که کشتی برای سوار شدن آماده شود، کارکنان شما را به لین انتظار هدایت می کنند. حین انتظار می توانید انجن موتر خود را خاموش کرده و از وسیله نقلیه خود خارج شوید، اما در فاصله شنیدن اعلان های بلندگو باقی بمانید.

■ هنگام سوار شدن به کشتی، موترهای جلو خود را دنبال کنید و مراقب راهنمایی های کارکنان باشید. آنها شما را به لین معین سوار شدن در کشتی راهنمایی می کنند.

■ هنگامی که وسیله نقلیه خود را در کشتی پارک کردید، موترخود را خاموش کنید، بریک اضطراری خود را فشار داده به دستورالعمل ها گوش دهید. زمانیکه به مقصد تان نزدیک شدید دوباره به موتر خود بر گردید.

اگر پیاده سوار می شوید:

■ کارکنان شما را راهنمایی می کنند تا تکت خود را اسکن کرده و از راهرو ورود به کشتی عبور کرده داخل کشتی شوید.

■ پس از سوار شدن به کشتی، از طریق بلندگو به دستورالعمل‌ها گوش دهید و زمانیکه به مقصد خود نزدیک شدید آماده خروج از کشتی باشید.

 • هنگامی که سوار شدید، می توانید آزادانه در اطراف کشتی حرکت کنید و از سواری خود لذت ببرید! عرشه های کشتی مناظر دوشتداشتنی و هوای تازه دارد اما گزینه های غذا و نوشیدنی در عرشه کشتی محدود اند.
 • پس از رسیدن به ترمینال مقصد، با تعقیب نمودن موترها یا مسافران پیش روی خود از کشتی خارج شوید.

 

در اینجا چند نکته کلی برای سوار شدن با کشتی بیان شده است:

WSDOT معمولاً حدود 10 مسیر کشتی را در سراسر Puget Sound انجام می دهد. قبل از اینکه سوار کشتی شوید، سفر تان را با بررسی در دسترس بودن خدمات و نرخ کرایه ها برنامه ریزی نمایید!

 • اگر قصد دارید وسیله نقلیه خود را حمل کنید، بعضی از مسیرهای خاص شلوغ هستند و ممکن است نیاز به ریزرو وسیله نقلیه داشته باشند. مسیرهای زیر به احتمال زیاد نیاز به ریزرو دارند:

            ○ Anacortes/San Juan Islands (Friday Harbor, Orcas Island, Shaw Island, Lopez Island)

 • Anacortes/Friday Harbor/Sidney, British Columbia
 • Port Townsend/Coupeville
 • حتی اگر قبل از رسیدن به ترمینال تکت خود را به صورت آنلاین خریداری کنید، باز هم باید در صف منتظر بمانید تا سوار کشتی شوید. زود حاضر شدن به ترمینال شانس شما برای سوار شدن به موقع به کشتی افزایش میدهد.
 • اگر به موقع معین به کشتی نرسیدید، باید منتظر کشتی بعدی باشید. برخی از مسیرها هر 30 دقیقه یکبار کشتی حرکت می کند، اما برخی دیگر دارای دوره انتظار بسیار طولانی تا 90 دقیقه هستند! برنامه حرکت را بررسی کنید تا ببینید در صورت دیر رسیدن، چه مدت ممکن اسن منتظر بمانید و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

 

نحوه سوار شدن به تکسی آبی:

 • تکسی های آبی مسافرانی را که پیاده یا بایسکل سواری می کنند به مقصد دیگری حمل می کنند. طوری برنامه ریزی کنید که حداقل 10 دقیقه قبل از زمان حرکت به ترمینال برسید و در صف اننظار قرار بگیرید!
 • تکت های تان را می‌توانید با استفاده از برنامه‌های تلفن یا شخصاً در ترمینال با کارت‌های سواری، کارت‌های نقدی/اعتباری یا پول نقد خریداری کنید. قیمت تکت معمولا کمتر از 10 دالر برای هر نفر است. تکسی های آبی می توانند حدود 20 بایسکل را بدون هزینه اضافی در خود جای دهند و افراد زیر 18 سال به صورت رایگان سوار می شوند!
 • پس از خرید تکت کارکنان به شما راهنمایی می‌کنند، بنابراین به آنها توجه داشته و گوش فرا دهید. کارکنان شما را راهنمایی می‌کنند تا تکت خود را اسکن کرده و از رمپ سوار شدن به تکسی آبی عبور کنید. پس از سوار شدن به تکسی آبی، از طریق بلندگو به مسیرها گوش دهید و زمانیکه به مقصد خود نزدیک شدید آماده خروج باشید.
 • پس از سوار شدن، می توانید آزادانه در تاکسی آبی حرکت کنید و از سواری خود لذت ببرید!
 • پس از رسیدن به ترمینال مقصد با دنبال کردن مسافرانی که پیش روی شما هسنند از تکسی خارج شوید.

 

در اینجا چند نکته کلی برای سوار شدن به تاکسی های آبی در منطقه شما ذکر شده است:

 • (کدام مسیرها فعال هستند، نحوه رسیدن به ترمینال ها و غیره)

– All Images by pch.vector on Freepik