پښتو     |     English

این صفحه دارای منابع زیر است تا به شما کمک کند اطلاعات بیشتری در مورد رانندگی در واشنگتن کسب نمائید

Driving in Washington

 

نکاتی برای رانندگی در ایالات متحده امریکا (دری) (پشتو)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات رانندگی ایالات متحده امریکا، قوانین، نکات امنیتی  و موارد دیگر، از این لینک ها دیدن کنید:

 • کلمات مهم انگلیسی برای رانندگی
 • فیلم های نصب سیت کودک در موتر
 • موارد ابتدایی ایمنی سیت موتر (دری) (پشتو)
 • وقتی پلیس متوقف تان کند چه باید انجام دهید (دری)

 

قانون ایالتی شرایط امتحان و مدارک لازم را برای رانندگی قانونی در واشنگتن تعیین می کند. حداقل قبل از اینکه بتوانید رانندگی کنید به موارد زیر نیاز دارید:

 • لایسنس رانندگی/ مجوز رانندگی(Permit) معتبر و سند بیمه (باید داخل وسیله نقلیه باشد در هنگام توقف ترافیک ارایه گردد)
 • وسیله نقلیه راجستر شده در شرایط خوب از لحاظ استفاده قرار داشته باشد.

منابع زیر نحوه دریافت لایسنس و سایر الزامات رانندگی را پوشش می دهد.

گرفتن اولین لایسنس رانندگی

برای رانندگی موتر، لاری کوچک یا موتور سایکل در ایالت واشنگتن باید لایسنس رانندگی داشته باشید یا دریافت کنید. برای دریافت لایسنس، شما باید: (1) امتحان نظری را سپری کنید، (2) در امتحان عملی رانندگی کامیاب شوید، و (3) مدرک هویت خود را ارائه دهید.

امتحان نظری شامل 40 سوال است که بر قوانین رانندگی در ایالت واشنگتن تمرکز دارد و فقط به زبان انگلیسی یا هسپانوی در دسترس است. تست رانندگی یک تست مهارت پشت اشترنگ است که در آن باید اقدامات خاصی را در حین رانندگی تحت نظر یک ناظر تست یا مسول امتحان انجام دهید. برای اثبات هویت خود می‌توانید اسناد تأیید پناهندگی خود را از دفتر اسکان مجدد خود، سند مربوط به سفر به ایالات متحده I-571 تحت عنوان پناهنده و یا ترکیبی از سایر اسناد فهرست شده در اینجا «ببینید کدام اسناد را می‌پذیریم» را ارائه دهید.

نکته: ادازه لایسنس ممکن است اسناد دیگری را درخواست کند و اسناد کپی، اسکن شده یا عکس گرفته شده را نمی پذیرد. اگر سند شما از Stand-Alone یا A-List عکسی ندارد که به راحتی قابل شناسایی باشد، ممکن است به سند B-List کاهش یابد.

راه های مختلفی برای دریافت لایسنس رانندگی وجود دارد، اما همه آنها نیازمند شرکت در امتحان رانندگی در یک مرکز اخذ امتحان هستند.

برای افراد زیر 18 سال:

 1. مجوز رانندگی یا permit را حد اقل برای 6 ماه داشتن، تکمیل نمودن کورس رانندگی، تکمیل کردن 40 ساعت رانندگی در روز و 10 ساعت رانندگی در شب با یک راننده مجرب، و کامیابی در امتحان رانندگی.

○ برنامه های آموزشی رانندگی برای نوجوانان معمولاً توسط لیسه های محلی ارایه می شود. با مکتب فرزند تان تماس بگیرید تا ببینید آیا او می تواند در این دوره های یادگیری ثبت نام کند یا خیر.

○ اگر در حین یادگیری رانندگی بر فرزندتان نظارت می‌کنید، لطفاً اطلاعات برنامه رانندگی تحت نظارت والدین را مرور کنید.

برای افراد بالای 18 سال:

 1. امتحان نظری و عملی رانندگی را بدون گذراندن هیچ دوره آموزش رانندگی سپری کنید. این گزینه ای برای رانندگان با تجربه با آگاهی از قوانین رانندگی واشنگتن است.
 2. امتحان نظری را کامیاب شده، مجوز یادگیرنده Permit بگیرید، سپس رانندگی با یک راننده باتجربه (هر کسی که دارای گواهینامه معتبر و بیش از 5 سال سابقه کار باشد) و کامیاب شدن در امتحان عملی رانندگی.
 3. یک دوره آموزش رانندگی را بگذرانید، یک مجوز یادگیرنده Permit بگیرید، با یک راننده با تجربه رانندگی کنید و در امتحان عملی رانندگی کامیاب شوید.

نکته: اگر موتری را در کشور خود رانندگی کرده اید، گزینه 1 کم هزینه ترین خواهد بود. ابتدا باید قوانین رانندگی ایالات متحده امریکا و واشنگتن را مطالعه کنید.

برنامه های آموزش رانندگی برای افراد زیر 18 سال لازم است، اما هر کسی که مایل به آموزش اضافی است نیز می تواند در آن شرکت نماید. برنامه های کامل آموزش رانندگی شامل 30 ساعت حضور در صنف، 6 ساعت تمرین رانندگی و 1 ساعت رانندگی تحت نظارت میباشد. اگر تجربه رانندگی تان کم است و نیاز به آموزش بیشتری دارید، این دوره ها ممکن پر هزینه باشند (گاهی اوقات بیش از 1000 دالر). اکثر اجرا کنندگان برنامه‌های آموزش رانندگی دارای گواهینامه هستند، اما اگر در مورد مرکز آموزش رانندگی مشخصی نگرانی یا ملاحظه ای دارید، می‌توانید به اداره صدور لایسنس به آدرس tse@dol.wa.gov ایمیل نمایید تا ببینید آیا مرکز آموزش مورد نظر تان معتبر است یا خیر. در اینجا لینک های مشهورترین مراکز آموزش رانندگی در واشنگتن وجود دارد:

 • آموزشگاه رانندگی Defensive
 • آموزشگاه رانندگی 1-1-9

قبل از اینکه هر یک ازین امتحان ها را انجام دهید، ابتدا باید برای تان یک حساب کاربری “License eXpress” ترتیب داده و شماره WDL خود (که چیزی شبیه به این است: WDL123ABC23B) را دریافت نمایید. این شماره منحصر به فرد شما را در طول پروسه درخواست لیسانس یا Permit شناسایی می کند. دریافت ای شماره را میتوانید به صورت آنلاین یا با مراجعه در یک اداره لایسنس محلی انجام دهید. شما می‌توانید چندین بار در امتحان نظری  و عملی رانندگی شرکت کنید، اما هر بار هزینه‌های اضافی را در بر خواهد داشت که مقدار آن با توجه به مرکزی که مراجعه میکنید متفاوت است (معمولاً 20-25 دالر).

مراکز آموزش رانندگی ارائه دهنده امتحان را در شهر خود را میتوانید از اینجا بیابید. لطفاً راهنمای رانندگی واشنگتن را که در مورد قوانین جاده ای بوده و ممکن است در هنگام امتحان با آن مواجه شوید مرور کنید. هنگام آموزش رانندگی و قبل از شرکت در امتحان رانندگی، مسایل عمومی رانندگی را تمرین کنید.

در زیر منابع یادگیری متنوعی وجود دارد که به شما کمک می‌کند در امتحان های خود از آنها استفاده کنید:

*لطفاً توجه داشته باشید که منابع غیر رسمی یا خارج از ایالت جایگزین آموزش رانندگی نیستند و استانداردهای رانندگی ایالت واشنگتن را برآورده نمی کنند*

 • سوالات تمرینی امتحان رانندگی واشنگتن (انگلیسی) (اسپانیایی)
 • ویدیو های تمرینی رانندگی واشنگتن
 • راهنمای رانندگی ایالت واشنگتن (انگلیسی)
 • بررسی قدرت بینایی و وضعیت صحی
 • ویدئوهای تمرین امتحان (دری) (پشتو)
 • جزوه یا چپتر تمرین امتحان نظری (پشتو)
 • کتابچه راهنمای رانندگی ترجمه شده (دری) (پشتو)

 

گرفتن مجوز یادگیری یا Permit

برای دریافت مجوز یادگیری رانندگی، باید (الف) امتحان نظری را کامیباب شده باشید یا (ب) در یک برنامه آموزشی رانندگی ثبت نام کرده و به دفتر صدور مجوز مراجعه کنید یا یک درخواست آنلاین را ظرف 10 روز از شروع دوره آموزش رانندگی ارسال کنید.

 

شروع به کورس آموزش رانندگی

امتحان نظری 40 سوال است که بر قوانین رانندگی ایالت واشنگتن تمرکز دارد و فقط به زبان انگلیسی یا اسپانیایی در دسترس است. برنامه های آموزش رانندگی برای افراد زیر 18 سال لازم است، اما هر کسی که مایل به آموزش اضافی است نیز می تواند در آن شرکت نماید. برنامه های کامل آموزش رانندگی شامل 30 ساعت حضور در صنف، 6 ساعت تمرین رانندگی و 1 ساعت رانندگی تحت نظارت میباشد. اگر تجربه رانندگی تان کم است و نیاز به آموزش بیشتری دارید، این دوره ها ممکن پر هزینه باشند (گاهی اوقات بیش از 1000 دالر). اکثر اجرا کنندگان برنامه‌های آموزش رانندگی دارای گواهینامه هستند، اما اگر در مورد مرکز آموزش رانندگی مشخصی نگرانی یا ملاحظه ای دارید، می‌توانید به اداره صدور لایسنس به آدرس tse@dol.wa.gov ایمیل نمایید تا ببینید آیا مرکز آموزش مورد نظر تان معتبر است یا خیر. در اینجا لینک های مشهورترین مراکز آموزش رانندگی در واشنگتن وجود دارد:

 • آموزشگاه رانندگی Defensive
 • آموزشگاه رانندگی 9-1-1

 

قبل از اینکه هر یک ازین امتحان ها را انجام دهید، ابتدا باید برای تان یک حساب کاربری “License eXpress” ترتیب داده و شماره WDL خود (که چیزی شبیه به این است: WDL123ABC23B) را دریافت نمایید. این شماره منحصر به فرد شما را در طول پروسه درخواست لیسانس یا Permit شناسایی می کند. دریافت ای شماره  را میتوانید به صورت آنلاین یا با مراجعه در یک اداره لایسنس محلی انجام دهید. شما می‌توانید چندین بار در امتحان نظری  و عملی رانندگی شرکت کنید، اما هر بار هزینه‌های اضافی را در بر خواهد داشت که مقدار آن با توجه به مرکزی که مراجعه میکنید متفاوت است (معمولاً 20-25 دالر).

مراکز آموزش رانندگی ارائه دهنده امتحان را در شهر خود را میتوانید از اینجا بیابید. لطفاً راهنمای رانندگی واشنگتن را که در مورد قوانین جاده ای بوده و ممکن است در هنگام امتحان با آن مواجه شوید مرور کنید. هنگام آموزش رانندگی و قبل از شرکت در امتحان رانندگی، مسایل عمومی رانندگی را تمرین کنید.

 

خرید وسیله نقلیه

جستجوی موتر مناسب می‌تواند یک پروسه زمان‌ بر باشد، اما منابع زیادی وجود دارد که به شما در انتخاب درست کمک می‌کند. هنگام خرید موتر می توانید:

 • پرداخت نقدی

○ اگرچه پرداخت نقدی برای خرید موتر جدید غیر معمول است، اما با پرداخت کامل قیمت موتر شما مالک آن هستید و از پرداخت سود قرض و سایر هزینه ها جلوگیری می کنید. اگر در زمان امضای قرارداد پول کافی داشته باشید این گزینه ارزان‌تر است.

○ این گزینه بستگی به پول نقد فعلی شما داشته و انتخاب موتر قابل دسترس را محدود می کند. قیمت موتر هزاران دالر است، بنابراین باید مطمئن شوید که می توانید سایر هزینه های خود را پس از خرید پوشش دهید.

 • قرض برای خرید موتر بگیرید

○ اکثر موتر ها با روش دریافت قرضه خریداری می شوند. این بدان معناست که یک موسسه مالی (بانک) مالکیت عنوان وسیله نقلیه را تا زمان پرداخت قرض حفظ می کند. پرداخت های ماهانه بسیار کمتر از قیمت کامل موتر خواهد بود و به شما امکان می دهد قرض خود را در طی چندین سال پرداخت کنید.

○ اگر نتوانید پرداخت های ماهانه قرض خود را انجام دهید، مؤسسه ای که به شما قرضه داده است می تواند موتر شما را مجدداً در اختیار بگیرد. همچنین این وضعیت بر توانایی شما برای دریافت قرض یا کریدیت کارت در آینده تأثیر منفی می گذارد.

○ توجه: قرض شامل سود هم میشود، اگر از دیدگاه اسلامی در مورد سود یا ربا نگرانی دارید حتماً با یک عالم دینی مشورت کنید.

 

اگر به قرضه برای خرید موتر نیاز دارید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید قبل از خرید انجام دهید این است که از بانک یا اتحادیه اعتباری «تاییدی قبلی» بگیرید. این کار به شما تخمینی از کل مبلغ قرضی که دریافت خواهید کرد و پرداخت های ماهانه شما ارائه می دهد. شما می توانید از این اطلاعات برای جستجوی موتر با توجه به بودجه خود استفاده کرده و به تصمیم شما در مورد قیمت در محدوده خرید خود کمک کنید. با یک بانک یا اتحادیه اعتباری در منطقه خود تماس بگیرید تا در مورد تایید قبلی صحبت کنید.

 

متأسفانه برخی از موتر فروشی ها سعی می کنند از طریق قرضه های پر مصرف با نرخ های سود بالا و فیس های غیر لازم از خریداران جدید سوء استفاده کنند. شما مجبور نیستید که اسنادی را امضا کنید اگر صرف در مرحله جستجو برای پیدا نمودن موتر مورد علاقه تان هستید. اگر برای امضای اسناد احساس کردید که تحت فشار هستید، به یاد داشته باشید که در هر زمانی خواستید میتوانید آن موتر فروشی را ترک کنید. قراردادهای فروش بلافاصله الزام آور هستند، بنابراین قبل از اینکه مطمین شوید که موتر مناسبی را خریداری می کنید، از امضای هر گونه قرارداد گیج کننده یا نامشخص خودداری کنید.

 

اگر موتری را خریداری نمودید که دارای مشکلات اساسی است که توسط فروشنده برای شما توضیح داده نشده است، احتمالاً “Lemon Lawایالت واشنگتن از شما حمایت خواهد کرد. ظرف مدت 30 ماه پس از معامله، می توانید بدون هیچ هزینه ای برای بررسی با شیوه داوری ثبت نام کنید تا مشخص شود آیا ادعای شما الزامات قانونی را دارد یا خیر. این عمل شما را در برابر هزینه های تعمیر و نگهداری پیش بینی نشده ای که از یک وسیله نقلیه معیوب ناشی می شود محافظت می کند.

 

بررسی در مورد سوابق یک وسیله نقلیه راهی خوبی برای آگاهی از اینکه آیا موتر بدون عیب است و با قیمت مناسب ارائه می شود یا خیر. معمولاً می‌توانید سابقه یک وسیله نقلیه را با استفاده از شماره شناسایی 17 رقمی موتر (VIN) یا پلیت دولتی آن بررسی کنید. برای بررسی معلومات موتری که می خواهید بخرید، به هر یک از این مراجع معلوماتی تایید شده مراجعه کنید.

 

علاوه بر نکات ارائه شده توسط اداره لایسنس و سارنوالی کل ایالت واشنگتن، از افرادی که در محله یا خانواده خود به آنها اعتماد دارید در مورد  نمایشگاه ها و فروشگاهی موتر که وسایل را با قیمت های مناسب ارائه می دهند بپرسید. DOL همچنین این ویدیو اطلاعات مهم در مورد خرید موتر منتشر کرد.

 

در اینجا چند لینک در خصوص روش های مختلف خرید موتر وجود دارد:

به صورت حضوری

 • یافتن موترفروشی های محلی (Autotrader)

 

به شکل آنلاین

 • Kelley Blue Book
 • Autolist
 • Autotrader
 • CarGurus
 • Craigslist
 • Cars.com
 • CarsDirect.com
 • Carvana.com

 

نکته: هنگام خرید آنلاین، در مورد فروش وسایط نقلیه که توسط فروشندگان خصوصی از طریق سایت های مانند Craigslist فروخته می شوند احتیاط کنید. حمایت های کمتری برای تضمین کیفیت موتر وجود دارد.

 

در اینجا چند سوال کلی وجود دارد که می توانید هنگام خرید موتر بپرسید:

 • آیا می توانم سوابق موتر را ببینم؟
 • آیا سابقه انجام خدمات و سرویس ها وجود دارد؟
 • موتر در چه وضعیتی است؟
 • مسافت پیموده شده چقدر است؟
 • چرا فروخته می شود؟
 • آیا در تصادفی بوده است؟
 • آیا فروشنده عنوان یا سند مالکیت وسیله نقلیه را دارد؟
 • آیا می توان آن را برای راندن امتحانی برد؟

ثبت نام وسیله نقلیه

بعد از اینکه وسیله نقلیه را خریداری کردید، باید آن را در اداره توزیع جواز ثبت نام کنید. اگر موتر را از موتر فروشی ها خریداری کنید، در حین خرید عنوان مالکیت آن را به شما منتقل می کنند. اگر موتر را از یک موترفروشی خارج از ایالت یا فرد خصوصی خریداری می کنید، باید موارد زیر را تکمیل کنید:

 1. شما باید ظرف 15 روز پس از خرید وسیله نقلیه، اسناد انتقال مالکیت را بخاطر جلوگیری از جریمه انجام دهید.
 2. برای جمع آوری معلومات مورد نیاز با یکی از دفاتر توزیع جواز در محل خود تماس بگیرید.
 3. دو فرم لازم را تکمیل کنید: سند فروش موتر (در حین معامله باید تکمیل شود) و درخواست کسب عنوان یا مالکیت وسیله نقلیه (در دفتر صدور جواز تکمیل میشود).

○ قبل از مراجعه به دفتر صدور جواز سند مالکیت موتر را با امضا دریافت نمایید. امضای شما باید توسط یک دفتر اسناد رسمی یا نماینده صدور جواز تصدیق شود.

 1. برای به دست آوردن عنوان یا مالکیت وسیله نقلیه موارد زیر را ارسال کنید: (i) سند فروش وسیله نقلیه، (ii) درخواست عنوان وسیله نقلیه، (iii) عنوان فعلی وسیله نقلیه، و (iv) پرداخت (با دفتری که مراجعه میکنید تماس بگیرید و مبلغ دقیق پرداخت را معلوم نمایید). رسیدگی به درخواست شما 8 تا 10 هفته طول می کشد. می‌توانید 50 دالر اضافی برای رسیدگی سریع‌تر بپردازید یا از یک Quick Title Office دیدن کنید.
 2. پلیت های موتر خود را یا با مراجعه به دفتر جواز- جاییکه مدارک خود را در آنجا ارسال کرده اید یا از طریق پست 3 هفته پس از ارسال درخواست خود دریافت کنید.
 3. شما باید هر سال راجستریشن را تمدید کنید. اداره توزیع جواز نامه ای از طریق پست برای شما ارسال می کند که به شما یادآوری می کند که هزینه های تمدید خود را بپردازید و گزینه های آنلاین و پستی را برای پرداخت ارائه می دهد. شما نیازی به ارسال مدارک اضافی ندارید.

 

نکته: اگر آدرس شما تغییر کرد، به اداره جواز اطلاع دهید تا اسناد مهم یا اخطارهای تمدید را دریافت کنید. موتر شما باید به آدرس فعلی شما ثبت شود.

Out-of-state Timeline

مدت زمان رسیدگی خارج از ایالت

موتر را خریداری کنید (مرحله اول)

اسناد فروش موتر را با موتر فروشی تکمیل نمایید.

ظرف 15 روز پس از خرید وسیله نقلیه ( مرحله دوم) 

پروسه انتقال مالکیت را با تماس با دفتر صدور مجوز موتر در نزدیکی خود آغاز کنید.

درخواست عنوان وسیله نقلیه خود را تکمیل کنید ( مرحله سوم)

فرم خود را پر کنید، اما آن را امضا نکنید. آن را به دفتر اسناد رسمی یا دفتر صدور مجوز ببرید تا کسی امضای شما را مشاهده کند

عنوان وسیله نقلیه خود را دریافت کنید ( مرحله چهارم

در دفتر صدور مجوز، فرم های تکمیل شده زیر را ارسال کنید: صورتحساب فروش موتر، درخواست عنوان موتر، عنوان فعلی، پرداخت هزینه رسیدگی.

 

این می تواند تا 10 هفته طول بکشد. هزینه های اضافی یا دفترهای عنوان سریع می توانند عنوان شما را سریعتر به دست آورند.

پلیت موتر خود را دریافت کنید ( مرحله پنجم)

پس از ارسال فرم ها، پلیت های شما ظرف 3 هفته آماده می شود

ثبت نام خود را سالانه تمدید کنید ( مرحله ششم)

 

برگه های ثبت نام شما هر سال منقضی می شود. قبل از رانندگی با وسیله نقلیه خود حتما آنها را تمدید کنید. شما می توانید توسط پلیس به دلیل داشتن برگه های منقضی شده جریمه شوید.

 

بیمه یک وسیله نقلیه

به منظور رانندگی قانونی موتر یا موتور سایکل  در ایالت واشنگتن باید بیمه وسیله نقلیه خریداری کنید. این نوع بیمه به صورت ماهانه پرداخت می‌شود و با توجه به عوامل متعددی از جمله سن، سابقه رانندگی، نوع وسیله نقلیه‌ای که رانندگی می‌کنید، مسافتی که روزانه رانندگی میکنید و میزان پولی که بیمه شما پوشش می‌دهد، خواهد بود. شرکت های ارائه دهنده بیمه مختلف وجود دارند که بسته های بیمه متنوعی را ارائه می دهند، بنابراین معلومات گرفتن قیمت از تعداد بیشتر شرکت ها به شما کمک می کند تا گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.

 

 

سند بیمه خود را (که چیزی شبیه به این خواهد بود) و لایسنس رانندگی تان را به هر زمانیکه که رانندگی میکنید در دسترس داشته باشید، زیرا اگر توسط مجریان قانون به دلیل تخلف رانندگی متوقف شدید، این اسناد از شما خواسته می شود. اگر از شما خواسته شد که بیمه خود را ارایه دهید، ابتدا به افسر پولیس اطلاع دهید که بیمه تان در ناحیه مشخصی از موتر نگهداری میشود و سپس آنرا ارایه دهید.

 

در اینجا برخی از ارائه دهندگان مشهور بیمه موتر وجود دارد که می توانید با آنها تماس بگیرید (با حداقل هزینه های سالانه تخمین زده شده):

 • AAA (979 دالر)
 • Allstate (785 دالر)
 • CIG (570 دالر)
 • Geico (603 دالر)
 • Nationwide (673 دالر)
 • Kemper (689 دالر)
 • Pemco(756 دالر)
 • Progressive (750 دالر)
 • State Farm (450 دالر)
 • USAA (341 دالر)

– All Images by pch.vector on Freepik